PSM II Sınavını ilk denemede nasıl geçtim?

Muhammed Şimşek
3 min readSep 26, 2020

--

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” diyor M.Ö 535–475 yılları arasında yaşamış olan filozof Heraklitos.

Etrafımızdaki her şey gibi biz de sürekli evriliyoruz. Her gün kendimizi bir önceki günden daha ileriye götürmemiz gerekiyor. Bu düşünceden hareketle kendimi bir adım daha ileriye götürmek, bilgimi ve tecrübemi belgelendirmek adına Scrum.org tarafından verilen PSM(Professional Scrum Master) II sertifikasını almaya karar verdim.

Peki nedir bu PSM II ?

Agile şemsiye altında en çok kullanılan Framework olan Scrum’ın dünyadaki en etkin otoritesi olarak kabul edilen Scrum.org ‘un vermiş olduğu, kendi tabiriyle İleri Seviye Scrum Masterlığın belgelenmesi adına yapılan bir sınav.

PSM II ‘nin bir önceki seviye olan PSM I ‘ den farkı; teorik bilginin yanısıra bu alanda mesleki tecrübe gerektiren durum-senaryo sorularını barındırmasıdır. Yani bu sınavı geçebilmeniz için Organizasyon içinde Scrum Master’lık yapmış olmanız son derece faydalı olacaktır. Aksi takdirde “…. durumunda ne yaparsın? “ şeklindeki sorulara cevap vermek oldukça zor olacaktır.

Sınavla ilgili detayları verecek olursam;

https://www.scrum.org/professional-scrum-master-ii-certification

Bu sınav da diğer Scrum.org sınavları gibi herhangi bir eğitim şartı koşmayan (ama alınmasını tavsiye eden) ve evinizin konforunda online olarak yapabileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir.

Görüldüğü üzere 30 soruya 90 dakika içinde %85 başarı oranıyla cevap vermeniz beklenmektedir. Bu da minimum 26 doğru yapmanızı gerektirir. Sakın sürenin fazlalığı soru sayısının azlığı sizi yanıltmasın. Sorular oldukça uzun ve hem okuması hem de anlaması zaman alıyor. Dolayısıyla verilen süre ucu ucuna yetiyor diyebilirim.

PSM II sahibi kişi sayısı;

Halihazırda PSM II sertifikasını elinde bulunduran kişi sayısı 8215* civarında.

*1 ağustos 2020 itibariyle https://www.scrum.org/professional-scrum-certifications/count

Sınavda hangi alanlardan sorular geliyor?

Sınava nasıl hazırlandım?

Peki ben bu sınava nasıl hazırlandım ve nasıl ilk denemede geçtim?

· Öncelikle Scrum Guide ‘ı (https://www.scrumguides.org/)tekrar tekrar okudum. Bilgilerimi tazeledim.

· Ardından Nexus Guide’ı (https://www.scrum.org/resources/nexus-guide) okuyarak ölçeklenebilirlik üzerine bilgilerimi tazeledim.

·Sonrasında https://www.scrum.org/professional-scrum-competencies da geçen competency leri okudum ve zihnimde gerçek proje deneyimlerim ile örtüştürdüm. Özellikle; Self-organization, Leadership Styles, Organizational Change konularına daha dikkatle eğildim.

Professional Scrum Compentencies

· https://www.scrum.org/resources/suggested-reading-professional-scrum-master-ii sayfasında geçen Blogları okudum. Ayrıca Scrum.org içerisindeki diğer bloglara göz gezdirdim.

· Gunther Verheyen’in Scrum — A Pocket Guide ve 97 Things Every Scrum Practitioner Should Know kitaplarını okudum.

· Barry Overeem’in The 8 Stances of a Scrum Master kitabını okudum.

· Scrum.org üzerindeki open assesmentların hepsini %100 e yakın sonuçlar alıncaya kadar çözdüm.

· Ayrıca http://mlapshin.com/ üzerindeki açık quizleri çözüp yorumlardaki soru-cevaplara göz gezdirdim.

· Ve Scrum Masterlık yaparken yaşadığım durumları-olayları gözümün önüne getirdim.

Tüm bunları yaptıktan sonra derin bir nefes alıp vira bismillah diyip giriştim. Çok zorlu 90 dakikanın ardından nihayet aşağıdaki gibi bir mail aldım.

Darısı bu mesleğe gönül vermiş tüm arkadaşlarımın başına.

Be Agile!

--

--